21 Bileklikleri

`21 BİLEKLİKLERİ, kendine özen gösteren, özgür, yenilikçi, her gün bir öncekinden daha ileride olmayı hedefleyen günümüz insanına hedeflerini gerçekleştirme yolunda arkadaşlık etmesi amacıyla tasarlanmıştır.Kişisel hedeflerimizi gerçekleştirmek adına hepimizin kazanmak ya da kaybetmek istediği alışkanlıkları var. Biz de "Alışkanlık 21 günde kazanılır" tezinden esinlenerek 21 BİLEKLİKLERİ’ni hazırladık. Alışkanlık olarak kazanmak istediğiniz davranışı, 21 gün boyunca kesintisiz bir şekilde sergilediğinizde, bu davranış hayatınızda kendine yer bulmaya başlıyor. Ancak burada kesintisiz kelimesinin önemi çok büyük. 21 gün boyunca hedefe ulaşmak için aşmak durumunda kaldığınız her engel ve caydırıcı, vazgeçmeme direncinizi daha da arttırıyor. Ve bu sayede ömür boyu sürecek bir alışkanlığın yaratılması da mümkün hale geliyor.

Bu süreci doğru bir şekilde tamamlayabilmek için ihtiyacınız olan ise motivasyon. 21 BİLEKLİKLERİ, kuvvetli bir motivasyon aracı olarak kişisel hedeflerinize ulaşmak için ilerlediğiniz yolda, engelleri aşarken size eşlik edecek.

21'İN KURALLARI

Kutuda gelişim süreci için 20 adet bileklik ve hedefinize ulaştığınız gün için özel olarak hazırlanmış, dilerseniz tek başına da kullanabileceğiniz 21.gün bilekliğiniz bulunmaktadır.

1. Bileklikleri kullanmaya başlamadan önce kişisel hedefinizi belirleyin.

2. Bu hedefe ulaşmanın sizin için önemini anlatan 21 nedeni kişisel ajandanıza/defterinize yazın. Nedenler sizi amacınıza daha çok bağlayacaktır.

3. Hedefiniz doğrultusunda tamamladığınız birinci gün için kolunuza birinci bilekliği takın.

4. Hedefiniz doğrultusunda tamamladığınız her gün için kolunuza bir bileklik daha takarak 21. güne ulaşın. Gün içinde bilekliklerinizi gördüğünüzde beynin çağrışım mekanizması devreye girerek motivasyonunuzu tazeleyecek; bileklik sayısı arttıkça motivasyonunuz ve bağlılığınız da artacaktır.

5. Tebrikler! Hedefinize ulaştınız! Artık sizin için hazırlanmış 21.gün bilekliğinizi takabilir ve hazır olduğunuzda sıradaki hedefinize geçebilirsiniz.

Peki 1 gün yapmasanız ne olur?
Süreci başa sarmış olursunuz. Örneğin; 8 gün boyunca düzenli olarak hedefinizi gerçekleştirmiş ve kolunuzda 8 bileklik taşıyorken, 9.günü pas geçerseniz kolunuzda bulunan tüm bileklikleri çıkartır ve baştan başlarsınız.

Neden 21?

Alışkanlıkların 21 günde kazanıldığı/kaybedildiği tezi ilk olarak Maxwell Maltz'ın kaleme aldığı 1960 basımı "Psycho-Cybernetics" isimli kitapta ortaya çıkmıştır. Maxwell Maltz bir plastik cerrahtır. Kitabında operasyon geçiren hastalarına ilişkin gözlemlerini anlatmaktadır. Hastalarından bazılarının geçirdikleri operasyon sonrası hayatlarına daha mutlu, enerji dolu devam ederken; bazı hastalarının ise güzel olmadıklarını düşünmeye devam ettiklerini ve hayata karşı çekingen tavırlar sergilemeyi sürdürdüklerini fark etmiştir.

Maxwell Maltz bu noktada hastalarının hayatlarında değişim yaratanın aynadaki yansımaları değil, zihinlerinde kendilerine ait yarattıkları figür olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu sonuç değişim odaklı bir araştırmayı tetiklemiştir. Maltz araştırması ile, beynimizde yeni yollar ve bağlantıların oluşması için en az 21 gün bu yeni alışkanlığı yinelememiz gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Günümüzde, bu kitap temel alınarak yazılmış çok sayıda başka kitap da bulunmaktadır.