Hedefini kendine sakla!

 

Hepimizin kendini geliştirmek, hayatını iyileştirmek için hedefleri var. Ve bu hedefleri başardığımızı hayal etmeye başladığımızda heyecanlanıyor ve paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Buraya kadar herşey normal, işler çevremize bu hedefleri anlatmaya başladığımızda karışıyor. 

 

Siz de mutlaka yaşamışsınızdır: Bir arkadaş buluşması olur, hevesle yeni hedefinizden, beklentilerinizden bahsetmeye başlarsınız ve boom! ertesi sabah kalktığınızda aslında o kadar da yapmak istemezsiniz! Ya da bazı mimli arkadaşlarınız vardır: “ay yok ona anlatma ya nazarı değiyor” dediğiniz. İşte bu haftanın konusu tam da bu!

 

Neden çevremize hedeflerimizden bahsettiğimizde yapma motivasyonumuzu kaybediyoruz? Bu sorunun cevabı için epey kafa patlattık. Çünkü nazar değdi, enerjisi kayboldu gibi açıklamalar bizi pek de tatmin etmedi. Derken aşağıda gördüğünüz bu harika TEDTalk çıktı karşımıza ve aradığımız cevaba ulaştık. Siz de “insanlara ne yapacağımı anlatınca nazar değiyor” diyorsanız yalnızca 3dk süren bu video size  de araştırmalara dayanan bilimsel bir açıklama verecek:

 

 

Videonun bahsettiği şu: Beynimiz sizin yaşarcasına anlattığınız hikayeyi gerçekten yaşanmış olarak algılıyor. Oysa ki sizi sonuca götürecek motivasyonun devamlılığını sağlamak için ihtiyacınız olan, o tatmin duygusunu hedefe ulaştığınızda yaşamanız. Daha başlangıç aşamasında değil! İşte tam da bu sebepten kendimize bir hedef koyduğumuzda yapacağımız şey: hedefimizi kendimize saklamaktır!