Hayalinizdeki Mükemmele Ne Zaman Ulaşacaksınız?

 

Hepimiz hayatlarımızı zihinlerimizdeki “olası daha iyi” bir senaryoyla yaşıyoruz. Sonra hayatımızın farklı alanlarına ait yarattığımız bu “daha iyi” senaryolar bir araya geliyor ve zihnimizdeki “aslında ben hayatım böyle olsun, ben de böyle olayım istiyorum” senaryosuna dönüşüyorlar. Biz de buna mükemmel senaryo diyoruz. 

Bir bakıma hepimizin temel hayat amacı bu mükemmel senaryoya ulaşmak. Etken bir şekilde bu konuda yapabileceklerimizi yaptığımızda kendimizden memnun, biraz boşverip tembellik yaptığımızda ise kendimizle kavgalı oluyoruz. 

Peki mükemmele nasıl ulaşacağız?

Mükemmellik takıntısını bir kenara bırakarak. Çünkü siz değişiyor ve gelişiyorsunuz. Mükemmellik tanımınız da siz geliştikçe sizinle birlikte sürekli değişecektir. Biraz açıklayalım:

Hiç spor yapmayan birisiniz ve kendi kendinize dediniz ki haftada 3 gün spor yapan biri olmak istiyorum. Düştünüz, kalktınız, türlü aşamalardan geçtiniz ve sonunda hayatınıza 3 gün spor yapmayı bir alışkanlık olarak eklediniz. Yani kendi mükemmel senaryonuza ulaştınız. Sizce bu size yetecek mi? Kendinizi mükemmel hissediyorsunuz ve konu kapandı, artık sonsuza kadar mükemmel biri olarak mı yaşayacaksınız? Tabi ki kocaman bir HAYIR! Çünkü siz bu süreci yaşarken geliştiniz, değiştiniz, spor yapmak ile alakalı bir çok bilgi edindiniz. Belki hangi sporu daha çok yapmayı sevdiğinizi keşfettiniz. Siz artık bu işe başlayan kişi ile aynı kişi değilsiniz. Dolayısıyla o kişi ile aynı hedeflere sahip olamazsınız ve mükemmellik tanımınızda değişti. Artık yeni ve daha ileri seviye hedefleriniz var!

***

Daha keyifli ve dingin bir hayat için tek yapmanız gereken; hayatın sürekli bir gelişim, değişim, hedeflere ulaşma süreci olduğunu kabul etmek ve sabit bir mükemmellik takıntısındansa, bizi daha ileriye götürecek bir sonraki istasyona ulaşmayı hedeflemek. 

Kendinize sizi bugünden daha ileriye götürecek ama başaramamanın imkansız olacağı kadar küçük adımlar belirleyin. Çünkü her gün hedefe ulaşmak sizi başarabileceğinize inandıracak. Aslında kendinize inanmanızı ve güvenmenizi sağlayacak. Hep “inanmak için görmeyi beklemeyin” derler ama, bunu başarmak kolay değildir. Siz kendinize küçük adımlarla, her gün hedefe ulaşabildiğinizi gösterirseniz, daha büyük adımları atabileceğinize olan inancınızı da inşa etmiş olacaksınız.

Mükemmel olma hissinin kendiniz için elinizden gelenin en iyisini yapma ve ilerleme hissi olduğunu farkedin! Kendinizi sevmek, canınızın her istediğini yapmaktan değil, size gerçekten İYİ gelecek şeyleri yapmaktan ileri gelir. 

KENDİNİZİ SEVİN.

KENDİNİZE İYİ DAVRANIN.

VE ASLA YAPABİLECEĞİNİZİN EN İYİSİNDEN DAHA AZINA RAZI OLMAYIN.