Farkındalığı yüksek insanların farklı yaptığı 10 şey!

Uzun zamandır bir farkındalık kelimesidir gidiyor. Peki nedir farkındalık? Davranışlarının, duygularının, içinde yaşadığın anın farkında olmak yani öylesine yaşamanın, hayatın içinde savrulmanın tam tersi.

Hakkında çok fazla konuşuyoruz ama çok az yapabiliyoruz. Peki yapan nasıl yapıyor? Aslında doğru soru: neyi farklı yapıyor, neyi alışkanlık edinmiş ki bu sonuca ulaşıyor? İşte biz de bunu araştırırken faydalanabileceğimiz güzel bir liste oluştu. Bu yazıda sizinle o listeyi paylaşmak istiyoruz. Belki bu listedekileri yapmaya çalışırken farkında olmadan farkındalığınızı arttırmış olursunuz!

1. Akıllarından geçen her düşünceye inanmazlar. "Ben öyle düşünüyorsam öyledir" demezler.

2. Doğa ile bütünleşebilecekleri aktiviteler düzenlerler.

3. Birini dinlerken geri planda başka şeyler düşünmez, yalnızca dinlerler. Ve kendilerini karşılarındakini yargılamaktan ve yönlendirmeye çalışmaktan uzak tutmaya çalışlar. Çünkü hepimiz kendi yaşam deneyimimizi yaşıyoruz.

4. Duş almak, yemek yemek gibi sıradan günlük aktiviteleri farkındalık anlarına dönüştürmeye çalışırlar. Tam olarak o anın içinde hissetmeye çalışırlar. Suyun başınızdan aşağı akışını ya da sebzelerin kokusunu, lezzetini farketmek gibi...

5. Hislerini inkar etmez ya da görmezden gelmezler.

6. Kitap okurken bitirmek için değil, anlamak için okurlar.

7. Hayattaki herşeyin geçici olabileceğini kendilerine tekrar eder ve hiç birşeye haddinden fazla tutunmamaya çalışırlar.

8. Bir şey yaptıklarında bir şey yaparlar. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmazlar.

9. Bedenlerini içerden ve dışardan beslerler. Yediklerinin ve sürdüklerinin etkisini araştırırlar.

10. Hayatı merak eder, yeni şeyler öğrenmeyi alışkanlık haline getirirler.