Dilerseniz Bugün Sıfırdan Başlayabilirsiniz!

 

Hepimizin hayatında değiştirmek istediği alışkanlıkları var. Ancak beyin dışarıdan getirip monte etmek istediğiniz herhangi yeni bir parçayı kolaylıkla kabul etmez. O parçaya bütünlük içerisinde yer arar. Bu sebeple yeni bir alışkanlık kazanabilmek için önce, bu alışkanlıkla birlikte neye/kime dönüşmek istediğinize ve hayatınızda yaratacağı farklara odaklanın. Biz de bu hafta, aklınızdaki bütünsel imajı belirleyebilmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Kendinize şu soruları sorun:

Sizin en mükemmel versiyonunuz nasıl olurdu?

Tüm bu ertelemeler, boş vermeler, insanlar ne der, çocuklar ne yapar olmasaydı ne yapardınız?

Yuvarlanıp gidiyoruz işte yerine, çıtayı yükseğe koysaydınız kime dönüşürdünüz? 

Bu sorulara özgürce cevap verebilseniz neler mümkün olurdu? Muhtemelen şu an yapamayacağınızı düşündüğünüz birçok şey.. Ancak bu kadar uyarıcı duygu/düşünce/durum varken bu sorulara etki altında kalmadan cevap verebilmek gerçekten mümkün olamayabiliyor. Bu etkileri azaltarak yaratıcı düşünce için kullabileceğiniz iki teknik var:

1.TEKNİK: 

Beğendiğiniz ama yakından tanımadığınız birini belirleyin. Bu ünlü biri de olabilir.. Sizce o nasıl biridir? Nasıl bir hayatı vardır? Günlük hayatında neler yapıyordur? Sosyal hayatı nasıldır? Ne yer, ne içer? Siz onun yerinde olsanız neler yapardınız? 

Birine mi benzemeye çalışacağız diye sorabilirsiniz. Ama cevabımız tabi ki HAYIR. Burada yapmaya çalıştığımız şey sizi kendinizle ve hayatınızla ilgili yargılarınızdan uzaklaştırarak, başka biri üzerinden zihninizdeki özendiğiniz, istediğiniz hayatı ve kişilik özelliklerini yakalamak. Çünkü konu kendimiz olunca ağzımızdan kolaylıkla “ay yok ben onu hayatta yapamam” çıkıyor. Ama konu başkaları olunca onlar gözümüze herşeyi yapabilir, başarabilir görünüyor. Aslında hayatta insana başarıyı ve mutululuğu getiren kendine olan inancıdır. Çoğu zaman başkasının başarabileceğine duyduğunuz inancın onda biri kadar kendinize inansanız çok daha farklı davranır ve yaşarsınız. Bu sebeple bir şeyi yapıp yapamayacağınıza olan inancınızı saf dışı bırakmak için kendiniz dışında birine karakter/hayat biçebilir ve aklınızdaki istenilesi karakter/hayatla tanışma imkanı yakalayabilisiniz.

2.TEKNİK:

Kendinize yaratıcı sorular sorun. Çocuğunuzun annesi/babası, ailenizin kızı/oğlu, kardeşinizin ablası/abisi yada birinin kardeşi, birinin arkadaşı, birinin kuzeni, bir yerin çalışanı ya da bir şirketin sahibi olmasanız; yani bütün sıfatlarınızdan sıyrıldığınızda, siz kimsiniz? Bakın bu çok kuvvetli bir soru! Çoğu zaman kendimizi sahip olduğumuz sıfatlarla tanımlarız ve bir gün bu sıfatlardan biri yok olduğunda kendimizi ne yapacağımızı bilemez halde buluruz. Oysaki insan özündeki benlikle tanışmalıdır. Hayatını ancak bu şekilde anlamlandırabilir. 

Gelelim bir başka yaratıcı soruya: Bir sabah uyandığınızda hiç tanımadığınız bir dünyaya gözlerinizi açsanız ve istediğiniz kişi olma hakkınız olsa kim olmayı tercih ederdiniz? 

***

Farkındaysanız soruların ve tekniklerin hepsi sizi kendinizle alakalı basma kalıp düşüncelerinizden koparmayı ve size özgürce düşünebileceğiniz farklı bir alan yaratmayı amaçlıyor. Çünkü vereceğiniz cevaplar yalnızca değiştireceğiniz alışkanlıklar için bir bütünsel imaj yaratmakla kalmayacak; aynı zamanda özünü keşfetmek, yaşam amacını bulmak isteyen kişiler için de yol haritası oluşturacak özellikte olacak.

Bu soruları ve teknikleri kullanarak dilerseniz bugün sıfırdan başlayabilirsiniz! Kendinize sorular sorun, kendinizi keşfedin, yol haritanızı belirleyin ve her zaman söylediğimiz gibi: adım adım yola koyulun.