Daha Dingin ve Mutlu Bir Yaşam İçin 25 Alışkanlık!

Daha Dingin ve Mutlu Bir Yaşam İçin 25 Alışkanlık

 1. Her güne tazelenerek başla. Bir bardak limonlu su, kan akışını harekete geçirecek bir kaç hareket, ılık bir duş. Düşüncelerini de tazele. Bugün yeni bir gün, dün “yapamadım” dediklerini yapabilmen için yeni bir şans!
 2. Haftanın bir gününü vejetaryen/vegan geçir. Tamamen vejetaryen ya da vegan olmak zorunda değilsin, ancak her hafta bir gününü vejetaryen/vegan geçirerek vücuduna bir gün dinlenme fırsatı vermiş olursun.
 3. Arkadaşlarınla zaman geçirirken, telefonunu bir kenara koy. İnsanların en büyük sosyal ihtiyacı tüm dikkatini vererek kendilerini dinleyecek birini bulmaktır. Gerçek bir sohbet ortamı üzerinizdeki stresi dağıtmanıza ve zihininizdekileri toparlamanıza yardımcı olur.
 4. Hiçbir zaman 3 günü üst üste sporsuz geçirme. Bu alışkanlık zaman içerisinde sana düzenli spor yapma alışkanlığı kazandıracak.
 5. Basit şekeri bırak. Basit şekeri bırakmanın en kolay yolu kendine daha sağlıklı tarifler bulmandır. Tatlı ihtiyacın olduğunda daha sağlıklı seçeneklerin olmazsa elin, hemen eski alışkanlıklarına gider.
 6. Sigarayı bırak. Sigara yalnızca kanser oluşumuna sebep olmuyor, aynı zamanda vücudundaki hormon dengesini bozarak seni daha depresif yapıyor.
 7. Evini içinde huzurla ve kendini ait hissederek yaşayacağın hale getir. Bunun için sıfırdan dekorasyon yapman gerekmez. Düzenle, fazlalıklardan kurtul, sana iyi gelecek kullanışlı bir iki detay ekle, hepsi bu..
 8. Uyuyamadığında haplara ya da alkole başvurumayı bırak. Uyku düzenlemekle ilgili internette de bulabileceğin bir çok teknik var, onları denemeye bir şans ver.
 9. Her öğününde tabağının 3/4’ü sağlıklı besinlerden oluşsun. Yani kaçamak için tabağın yalnızca çeyreği kadar hakkın var. Bu kuralın daha sağlıklı olma, kilo verme gibi hedeflerine sıkıntı çekmeden ulaşmanı sağlayacak.
 10. Cebindeki bozuklukları bir kavanozda biriktir. Bu alışkanlık “bütün kazandığım gidiyor” hissini psikolojik olarak yok edecek.
 11. Meditasyon yap. Meditasyon yalnızca belli bir pozda sabit durmak değildir. Vücudunu dinlemektir. İnternette sana uygun bir teknik mutlaka bulabilirsin.Meditasyona bir şans ver.
 12. Marketten aldığın her paketin arkasını oku. Hem bazı ürünleri kullanmaktan vazgeçeceksin, hem de sağlığını temelden kontrol eden gıda endüstrisi hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksın. 
 13. Bilgisayara baktığın her 20dk için 20sn başka bir yere bak. Bilgisayar, telefon, televizyon üçgeninde yaşayan gözlerimiz için bu alışkanlık çok önemli.
 14. Sinirliyken 10’a kadar say. Yavaşça sakinleşmek ve sonradan daha memnun olacağın kararlar vermek için. 
 15. Yapıcı eleştiri yapmayı öğren. Bunun için yalnızca insanların iyiliğini düşünüyor olman yetmiyor. Bu konuda kitap oku.
 16. Aklında en az 3 kombin yapamadığın hiç bir kıyafeti alma. Bu alışkanlık dolabında giysi yığınıyla yaşamamanın en pratik yolu.
 17. YouTube’da egzersiz videoları araştır. Spor yapmak için mutlaka bir spor salonuna yazılman ve saatlerce spor yapman gerekmiyor. Bir çok kısa süreli ama etkili video bulabilirsin.
 18. Kendi temizlik malzemelerini yapmayı öğren. Bu alışkanlık bir çok aşındırıcı ve zararlı kimyasal yerine daha doğal malzemelerle temizlik yapmanı sağlayacak.
 19. Her gün en az 2lt su iç. Ve suyunun içine limon ya da elma sirkesi de koyabilirsin. Su hormon dengeni korur; bu da mutlu ve dingin olmanın temelidir.
 20. Dışarda matara/termos kullan. Suyunu yanında taşıyabilir, kahveyi termosuna koydurabilirsin. Daha az atık ürettiğin için dünyaya karşı sorumluluğunu yerine getirmiş olacak ve kendini içinde yaşadığın gezegenle bir bütün hissedeceksin.
 21. Çıplak ayak çimlere basmaya zaman ayır. Bunu yapmaya ihtiyacın var! Yaz kış farketmez. Toprağa temas et, elektriğini at.
 22. Gün ortasında 5dk “ben zamanı” ayır. Derin derin nefes al içinde yaşadığın ortamı, kendini ve ne yaptığını farket.
 23. Doğru nefes almayı öğren. Bugüne kadar hiç nefes almamışım diyeceksin! Bunun için mutlaka pahalı kurslara gitmen gerekmiyor, internette çok güzel kaynaklar var. 
 24. Kimseye haklılığını, doğruluğunu, neyi ne kadar iyi yaptığını ispat etmeye çalışma. Bu hayat senin. Yaptıklarının değerini yalnızca sana kendini iyi hissettirmeleri belirliyor, insanların düşünceleri değil.
 25. Her gün oku, araştır, öğren. Öğrendikçe değişecek, değiştikçe iyileşecek, iyileştikçe dinginleşeceksin.