Bir Yılda Hayatınızı Değiştirecek 8 Alışkanlık!

 

İnternette dolanıp yeni makaleler okurken, yabancı bir kaynakta karşımıza çıkan bu listeyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Listeyi biraz kendi yorumumuzu katarak değiştirecek ve sebep sonuç ilişkisi üzerinden açıklamalar yapacağız. Merak ediyor musunuz? O zaman hadi listeye geçelim!

1.   Söylenmeyi bırakın ve içinde bulunduğunuz durum ile barışın.

Bir çoğumuzun genel alışkanlığı, içinde yaşadığımız ülke, beraber çalıştığımız insanlar, hava durumu vs. gibi konularda söylenmek ve bunu düzenli olarak her gün yapmaktır. Söylenmeye başladığınızda kendinizi gözlemleyin. Söylenmenin hiçbir şeyi çözmediğini, yalnızca sizi pasif ve negatif duygu durumunda tuttuğunu farkedin. Söylenirken atılsınız. Bunun yerine söylenme ihtiyacı hissettiğiniz şey her neyse, o konuda konuşmayı bırakın ve bir şeyler yapın. Yaşadığınız ülkedeki durumdan şikayetçiyseniz ve insanların eğitimsiz olduğunu düşünüyorsanız, yakın çevrenizden başlayarak insanların hayatına dokunmaya başlayın. Ve bu attığınız adımdan kimseye bahsetmeyin. Kendinizle aranızdaki bu küçük sır zaman içerisinde bu konuya bakışınızı değiştirecek. “İçinde bulunduğunuz ortamı yaşanabilecek en iyi haliyle mi yaşıyorsunuz?” bu soru hep aklınızda olsun…

2.  Yalnızlığınla barış ve bu süreç içerinde kendini yeniden inşa et.

Hayat devam ederken değişiriz ve bu değişim sürecinde ilişkilerimiz/arkadaşlıklarımız bitebilir. Yalnız kalmaktan korkmayın! Tam tersi yalnızlığınızı sahiplenin ve kendinizi yeniden inşa etmek için fırsat olarak değerlendirin. Kendinize ayırabileceğiniz zamanı maksimize edin. 

3.   Hayatınıza katkı sağlamayan insanlarla aranıza mesafe koyun.

Hepimizin hayatında toksik insanlar var. Önemli olan o insanların varlığı değil, önemli olan sizin o insanlara hayatınızda ne kadar yer verdiğiniz. Eğer “ne de olsa arkadaşız”, “kaç senelik arkadaşız” gibi bahanelerle bu insanların size çok yakında durmasına izin verirseniz, yeni ve daha faydalı insanlar için hayatınızda hiçbir zaman yer açılmayacak. Çünkü hepimizin yoğun, tempolu hayatları var ve limitli sayıda insana zaman ayırabiliyoruz. Hem ne demişler; hayatta en yakınındaki 5 insanın ortalaması kadar ilerleyebilirsin. O 5 insanı iyi belirleyin!

4.   Ne izleyeceğini kendin belirle.

Malum, dinlenmek denince televizyon insanın aklına ilk gelen seçeneklerden biri. Ancak  ulusal yayında size servis edilenleri izleyip sürüye katılmak yerine, izleyeceğiniz şeyi kendiniz belirleyerek kendi gitmek istediğiniz yönde ilerlemek arasında hayli fark var. Hem bu sayede, senelerdir yapıp da bir türlü bitiremediğiniz “izlemek istediğim filmler” listenizi bitirebilirsiniz de!

5.   Kendinde geliştirmek istediğin bir yetenek/özellik belirle ve tüm enerjinle onu geliştirmeye çalış. 

Kafasını kendine takan insanların kendilerine duydukları öz sevgi, öz saygı artar; hayata karşı duyduğu tatmin duygusu yükselir ve daha disiplinli bireylere dönüşürler. Dahası kendileriyle tanışırlar. Bu durum hayata karşı duruşlarında ciddi bir değişim yaratır.

6.   Kendinize koyduğunuz hedeflere bağlı olun.

Kendine sürekli hedef koyan ve koyduğu hedeflere ulaşamayan insanların öz saygılarında zedelenme olur. Zihin kendini acımasızca eleştirmeye başlar. Bunun sonucu genelde depresyondur. Kendinize bir hedef koyduğunuz zaman yapıp yapamayacağınızı ya da yaptıktan sonra neye/kime dönüşeceğinizi düşünmeyin. Siz yalnızca sürece odaklanın ve keyif almaya bakın. 

7.   Her gün seni terletecek bir şey yap!

Her gün seni terletecek bir fiziksel aktivite yapmak vücudundaki dolaşımı ve hormon dengesini yeniden düzenleyerek seni depresyondan korur; yüksek bir enerji seviyesinde yaşamanı sağlar, fazla kiloların varsa onları vermene yardımcı olur, fazla kilon yoksa da sabit kiloda dengeli bir yaşam sürmeni sağlar. Hareketin içinde olmak iyidir! İnsan bedeni koltukta uzanmak için değil, doğada hareket etmek için tasarlanmıştır.

8. Yaptığın hatalardan ders çıkartmayı öğren.

Hepimizin içinde bir yargıç var ve bu yargıç kendimize karşı, başkalarına karşı olduğundan çok daha acımasız. Hata yapan insan yeni bir şeyler deneyen insandır ve yenilenmek hayatın özüdür. Bu yüzden hata yapmaktan çekinmeyin. Hatta onlara hata bile demeyin! Memnun olmadığınız sonuçlarla karşılaştığınızda bir dahaki sefere daha farklı ne yapabileceğinize odaklanın. Neden ben böyle yaptım diye kendinize kızmayı bırakın. Ve şu meşhur sözü hatırlayın: kendine göstermediğin şefkat, yarım bir şefkattir!